Co je CLT? (Cross Laminated Timber)

CLT panely jsou vyrobeny z masivního dřeva a základ tvoří smrkové lamely. Jednotlivé lamelové desky jsou pak na sebe křížem vrstveny z lichého počtu kolmých desek. Tyto vrstvy se k sobě lepí ekologickým lepidlem bez obsahu formaldehydu. Panely dodáváme v různých velikostech až do 2,95 x 16,00 m a v různých tloušťkách.

Výhody CLT panelů

Pohledová kvalita CLT panelů

Stěny z CLT vypadají úplně jinak než stěny klasických dřevostaveb, jsou beze spár a zbytků lepidla. Mají broušený povrch a jemnou přírodní strukturu masivního dřeva.

Trvalá udržitelnost výstavby

Dodavatelem suroviny pro výrobu CLT panelů je les. Dřeva je v lesích víc než potřebujeme. Za dvě minuty vyroste v lese tolik dřeva, kolik je potřeba na stavbu jednoho domu Futurami.

Kombinace s dalšími materiály

CLT panely můžeme kombinovat s jakýmkoliv jiným stavebním materiálem a přizpůsobovat je dle potřeby. Z architektonického hlediska je lze využít ve všech konstrukcích.

Vysoká odolnost

CLT panely jsou ve srovnání s ocelí nebo betonem levnější, odolnější a jednodušší na montáž. Panely jsou zároveň odolné i proti zemětřesení – díky rozměrové stabilitě a tuhosti.

Příjemně i v létě

Často opomíjeným parametrem při stavbě domů je tzv. fázový posun. Ten (zjednodušeně řečeno) určuje, za jak dlouho dojde k prostupu tepla dovnitř budovy přes stěny domu v letních měsících. Čím vyšší je fázový posun, tím déle teplu trvá, než prostoupí do interiéru. Hodnota fázového posunu činí u CLT panelů v závislosti na jejich tloušťce od 4 do 7 hodin. Proto se i v horkých letních dnech budete v domech Futurami cítit příjemně.

Ekologická nezávadnost

Veškeré výrobní postupy závodů Stora Enso Wood Products Division jsou systematicky dokumentované a zpětně sledovatelné, což dokládají certifikáty kvality nezávislých institucí PEFCTM nebo FSC® nebo obou současně.

V rámci výrobního procesu CLT panelů si společnost Stora Enso klade stále vyšší cíle, jak snížit negativní dopad na životní prostředí. Výsledkem je celá řada osvědčení od nezávislých institucí v oblasti kvality (ISO 9001), a také ochrany životního prostředí (ISO 14001).