Co je CLT? (Cross Laminated Timber)

CLT panely jsou vyrobeny z masivního dřeva a základ tvoří smrkové lamely. Jednotlivé lamelové desky jsou pak na sebe křížem vrstveny z lichého počtu kolmých desek. Tyto vrstvy se k sobě lepí ekologickým lepidlem bez obsahu formaldehydu. Panely dodáváme v různých velikostech až do 2,95 x 16,00 m a v různých tloušťkách.

Výhody CLT panelů

Pohledová kvalita CLT panelů

Stěny z CLT vypadají úplně jinak než stěny klasických dřevostaveb, jsou beze spár a zbytků lepidla. Mají broušený povrch a jemnou přírodní strukturu masivního dřeva.

Trvalá udržitelnost výstavby

Dodavatelem suroviny pro výrobu CLT panelů je les. Dřeva je v lesích víc než potřebujeme. Za dvě minuty vyroste v lese tolik dřeva, kolik je potřeba na stavbu jednoho domu Futurami.

Kombinace s dalšími materiály

CLT panely můžeme kombinovat s jakýmkoliv jiným stavebním materiálem a přizpůsobovat je dle potřeby. Z architektonického hlediska je lze využít ve všech konstrukcích.

Vysoká odolnost

CLT panely jsou ve srovnání s ocelí nebo betonem levnější, odolnější a jednodušší na montáž. Panely jsou zároveň odolné i proti zemětřesení – díky rozměrové stabilitě a tuhosti.

Příjemně i v létě

Často opomíjeným parametrem při stavbě domů je tzv. fázový posun. Ten (zjednodušeně řečeno) určuje, za jak dlouho dojde k prostupu tepla dovnitř budovy přes stěny domu v letních měsících. Čím vyšší je fázový posun, tím déle teplu trvá, než prostoupí do interiéru. Hodnota fázového posunu činí u CLT panelů v závislosti na jejich tloušťce od 4 do 7 hodin. Proto se i v horkých letních dnech budete v domech Futurami cítit příjemně.

Ekologická nezávadnost

Veškeré výrobní postupy závodů Stora Enso Wood Products Division jsou systematicky dokumentované a zpětně sledovatelné, což dokládají certifikáty kvality nezávislých institucí PEFCTM nebo FSC® nebo obou současně.

V rámci výrobního procesu CLT panelů si společnost Stora Enso klade stále vyšší cíle, jak snížit negativní dopad na životní prostředí. Výsledkem je celá řada osvědčení od nezávislých institucí v oblasti kvality (ISO 9001), a také ochrany životního prostředí (ISO 14001).

Využíváme CLT panely

Pro stavbu domů používáme CLT panely, které jsou vyrobeny z masivního dřeva. Dřevo je jako stavební materiál mnohem ekologičtější než beton, ocel nebo cihly. Nestavíme však sruby nebo roubenky, ale vytváříme zdravé bydlení budoucnosti. CLT panely se dají upravit téměř jakýmkoli způsobem.  Nevíte, jaké technologie jsou vhodné pro váš dům? Naši odborníci vás pomohou vybrat to nejlepší pro váš nový domov.

Zdravé prostředí v domě

Nebudete mít doma nadbytečnou vlhkost ani suchý vzduch. Když je potřeba, masivní dřevo pohltí nadbytečnou vlhkost nebo ji v případě potřeby naopak uvolní.

Příjemně i v létě

Teplo díky CLT panelů prochází přes stěny domu velmi pomalu (4 – 7 hodin). Díky tomu se v našich domech budete cítit příjemně i v létě.

Váš dům bude dýchat

Masivní dřevěné CLT panely mají difúzně otevřenou konstrukci. Přebytečná vlhkost z interiéru domu prostoupí stěnami až na vnější plochu domu a odpaří se.

Více prostoru

Stěny domů Futurami mohou být tenčí až o 10 cm oproti zděným stavbám. Na ploše 100 m² tak domy z CLT panelů ušetří až 10 m² místa.

Úspora energie a vzduchotěsnost

Dřevo je až 5× lepší izolant než například beton, a proto mají domy postavené z CLT panelů výborné tepelně izolační vlastnosti a jsou dokonale těsné.

Certifikát kvality

Při stavbách domů používáme CLT panely od firmy Stora Enso. Jedná se o jednoho z největších dodavatelů prefabrikovaných materiálů ze dřeva na světě.

Jednoduchá konstrukce

Na rozdíl od rámových dřevostaveb je stavba nosné konstrukce jednoduchá a efektivní, díky výrobě CLT panelů pomocí CNC strojů s milimetrovou přesností.

Odolnost vůči požáru

CLT panely mají všechny atesty a certifikáty, prokazující jejich vhodnost použití pro stavební konstrukce. Dřevostavby z CLT odolávají požáru a destrukci lépe, než ocelové či betonové stavby.

Montáž domu bez chyby

U CLT staveb nedochází k narušení těsnosti budovy, vzniku tepelných mostů či hromadění vodní páry. V jednoduchosti je síla a pro CLT dřevostavby to platí dvojnásob.

Statická odolnost

Jsou CLT panely bezpečné? Nemusíte se bát. Všechny CLT prvky mají vysokou statickou únosnost, jsou stabilní a pevné. Právě to nám umožňuje realizovat náročná architektonická řešení.